Εντός έδρας ήττα για τον Καραϊσκάκη

Share:

Η αρτινή ομάδα πάλεψε για τη νίκη, είχε και δοκάρι, όμως από μία αδράνεια της άμυνας δέκα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το «διπλό» από την βροχερή Άρτα, δίνοντας χαρά στους 20 περίπου φιλάθλους τους που βρέθηκαν σήμερα στις εξέδρες του γηπέδου.

Οι παίκτες του Καραϊσκάκη ξεκίνησαν πιο δυνατά και στο 4ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία, όταν από μπαλιά του Χούσου, ο Τσοντάκης από πλάγια θέση πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αποστολίδη. Στο 10′ ο Χούσος έκανε ένα μονοκόμματο σουτ από καλό σημείο αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία των Τρικάλων. Στο 14′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν για πρώτη φορά στον αγώνα, με τον Τόμιτς από τα αριστερά με σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από την κλειστή γωνία του Ραχιώτη. Στο ημίωρο του παιχνιδιού, ο Γκόλιας εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Καπός με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 35′ ο Καπός εκμεταλλεύτηκε μπαλιά από πίσω, αφήνοντας στην πλάτη του τον Καραγιαννίδη, γύρισε και τη μπάλα για να φτάσει στα όρια της περιοχής στον Πάνο, ο οποίος με το μυτάκι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το παραθυράκι του Ραχιώτη. Στα υπόλοιπα λεπτά του α’ μέρους δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη, η αρτινή ομάδα ήταν καλύτερη στο αγωνιστικό χώρο, όμως στο ποδόσφαιρο κερδίζει αυτός που σκοράρει. Στο 49′ ο Μακρής πέρασε ωραία κάθετα τη μπάλα στην περιοχή για τον Λουκίνα, ο οποίος γύρισε παράλληλα με την εστία του Αποστολίδη, όμως ο Κοτσώνης πρόλαβε τον Δημητριάδη που περίμενε στο δεύτερο δοκάρι για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Δημητριάδης έβγαλε τον Λουκίνα απέναντι από τον Αποστολίδη, όμως για κακή του τύχη, το πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Καραϊσκάκης είχε δύο σουτ από τους Χούσο και Δημητριάδη τα οποία μπλόκαρε όμως εύκολα ο γκολκίπερ των Τρικαλινών, ενώ στο 76′ από γλυκιά σέντρα του Πανανίκου, ο Λουκίνας έκανε κεφαλιά προς τα πίσω, η οποία κάπου κόντραρε και πέρασε λίγο δίπλα από την εστία, καταλήγοντας κόρνερ. Ο ΑΟΤ, ο οποίος ήταν εντελώς ακίνδυνος επιθετικά στο β’ ημίχρονο, προειδοποίησε στο 79′ όταν από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε πολλά μέτρα έξω από την περιοχή στον Ανδρεόπουλο, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ, αναγκάζοντας το Ραχιώτη να εκτιναχθεί στο αριστερό παραθυράκι και να βγάλει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 82′ από αδράνεια στο κέντρο της άμυνας του Καραϊσκάκη, ο Καπός χρησιμοποιώντας το σώμα του γύρισε και απέναντι από τον Ραχιώτη πλάσαρε στη γωνία, αφήνοντας άγαλμα τον γκολκίπερ της ομάδας της Άρτας, πετυχαίνοντας το 0-1. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας) Βοηθοί: Παρασίου (Ημαθίας) – Παπαδάκης (Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας)

Κίτρινες: 22′ Δημητριάδης, 62′ Μακρής, 81′ Λουκίνας – 21′ Ζγκούρη, 54′ Βέρτζος, 56′ Γκόλιας, 76′ Ανδρεόπουλος, 90′ Αποστολίδης

Γκολ: 82′ Καπός

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Παπανίκου, Τσοντάκης (87′ Τσάκαλος), Καραγιαννίδης, Αβραμίδης, Μακρής, Κόλλινς, Χούσος (69′ Κυριάκης), Δημητριάδης, Γυφτοκώστας (89′ Μουκίδης), Λουκίνας

ΑΟ Τρίκαλα (Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Γροντής (58′ Τσιάρας), Ντίνας (66′ Χιντζίδης), Καπός, Τόμιτς (85′ Γιαννίτσης), Ζγκούρη

Source: Athlitika