Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Καραϊσκάκη. Αποτελέσματα Football League

Share:

Δεν τα κατάφερε ο Καραϊσκάκης στην πρεμιέρα του στη Football League, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΑΟ Χανιά Κισσαμικό με 1-0.

Ιστορική μέρα η σημερινή για την ΑΕ Καραϊσκάκης, καθώς αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας της σε επαγγελματική κατηγορία στην ιστορία της. Ο σημερινός αγώνας διεξήχθη μπροστά σε ελάχιστους φιλάθλους. Ρόλο σε αυτό έπαιξε και το ότι οι γηπεδούχοι δεν αγωνίστηκαν στην έδρα τους (λόγω εργασιών) αλλά στο ΔΑΚ Γάλλου, στο γειτονικό Ρέθυμνο.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού άνηκε στον Καραϊσκάκη, με τον Μακρή (2’) να σουτάρει και τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει εύκολα. Η απάντηση για τους τυπικά γηπεδούχους ήρθε στο 6’ με ένα σουτ του Σάλιακα, ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει τον Μέλκα. Στο 13’ ο Λέο σούταρε από καλή θέση, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα κόντραρε και το σουτ του Ευαγγέλου, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει τη μπάλα. Στο 27’ ο Αρναούτογλου προχώρησε αρκετά μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, το οποίο κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 38’ οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο α΄ημίχρονο, όταν από σέντρα από τα πλάγια ο Λέο πλάσαρε, όμως ο Μέλκας απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Άμεση ήταν η απάντηση της αρτινής ομάδας, καθώς στο 41ο λεπτό από φάουλ του Μακρίδη, ο Καραγιαννίδης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λαζαρίδη. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του α’ ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη, ο Παπαβασιλείου στην προσπάθεια του να διορθώσει το πρόβλημα που διέκρινε στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πέρασε τον Μάριο Χούσο στη θέση του Ευαγγέλου. Στο 55ο λεπτό ο ΑΟΧ κέρδισε κόρνερ μετά από όμορφη εκδήλωση αντεπίθεσης. Από το κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Σάλιακας, η μπάλα έφτασε στον 20χρονο Γιώργο Ξύδα που με σουτ έκανε το 1-0. Λίγα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να διπλασιάσουν γρήγορα τα τέρματά τους, όταν από πλάγια θέση ο Λέο έκανε το σουτ, με τον Μέλκα να αποκρούει με τα πόδια και τον Βρεττό στην επαναφορά να σουτάρει πάνω από την εστία. Μετά το 70ο λεπτό περίπου, οι παίκτες του Καραϊσκάκη ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο στην προσπάθεια τους να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα